Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bramborák

     Bramborák je hrozně jednoduché jídlo. Má se to s ním ale podobně jako se svíčkovou nebo s gulášem. Každý ví přesně jak má jídlo být připravené, z čeho a jak má chutnat. Potíž je v tom, že každý se to myslí tak trochu po svém. Následující recept je tedy na "ten můj" bramborák.

     Základem jsou samozřejmě brambory. Zdá se to sice jako samozřejmost, ale už tady se dá udělat chyba. Jednak se doporučuje, dělat bramborák hlavně z podzimních, starých brambor. Jednak se staré brambory, které se už moc na nic nehodí, zužitkují a pak, a to hlavně, je potřeba, aby brambory byly hodně moučné. Je známá věc, že z nových, raných brambor bramborovou kaši neuděláte a pamatujte si, že stejně tak i s bramborákem je také problém. Tedy vezmeme si staré brambory. Volíme samozřejmě ty největší, abychom měli s loupáním a strouháním co nejméně práce. Na dvě až tři porce asi tak 3/4 kg, což jsou tak asi 4 opravdu velké brambory. Oškrabu je škrabkou a nastrouhám na struhadle. Někdo je i zpracuje na kutru či robotu, ale není to pak ono. A teď už to začíná. Někdo doporučuje nastrouhané brambory vymačkat (nejlépe na cedníku) a zbavit vody. Tu pak nahradit vlažným mlékem. Takhle to třeba doporučuje známá kuchařka Jana Zatloukalová. Já jsem vyzkoušel obě možnosti a nevidím ve výsledku nějaký zásadní rozdíl. Takže já vodu neslívám. Jedna z výhod přípravy bramboráku je i ta, že teď můžete do mísy vložit všechny ingredience najednou, vše řádně promíchat a pak už jen smažit a smažit.

     Do nastrouhaných brambor přidám větší špetku soli (brambory ji snesou poměrně hodně), trochu pepře (Zatloukalová ale třeba pepř nedává), dávám docela hodně majoránky (promnuté v dlani). Stačí jedno celé vejce a pro barvu dám na špičku nože trochu kurkumy (nemám rád vycmrndlé barvy současných vajec a brambor). Nejméně šest stroužků silného (českého) česneku nebo klidně i víc. Hladké mouky asi tak 80g, tedy asi tak 4-5 vrchovatých polévkových lžic. A teď už vše jen řádně promíchat, já k tomu používám ruční šlehač s háky na těsto. Je třeba upravit konzistenci, buď přidat pro zhoustnutí mouku či strouhanku, nebo pro zředění přidat mléko. Těžko popíšu tu "správnou" konzistenci. Nemělo by těsto být řídké, aby se lilo jako třeba na palačinky, ale husté je také špatně. Mojí "vychytávkou" je přidání do těsta na kostičky nakrájený salám, používám gothai. Tady je prostor pro kreativitu. vypada-to-dobre.jpgNěkdo nahrazuje mouku alespoň z  poloviny strouhankou, někdo  přidává uzené maso,  Zatloukalová  třeba přidává  trochu  kmínu, a pod. Ale pozor,  většinou méně je více. Někdo  dokáže i syrové připravené těsto  ochutnat a případně dochutit. Já  to nedokáži, tak to nedělám  (protože bych stejně nic nepoznal). Ochutnám až první usmažený bramborák a pak teprve podle potřeby těsto dochutím.

     Nyní je třeba rozpálit dobře pánev, jinak se zákonitě první bramborák přichytí a nepovede se :-). Na dobře rozpálenou pánev pak naleji asi 1 cm vrstvu oleje. A zase někteří striktně lpí na používání sádla místo oleje.Vyzkoušel jsem obojí, žádný podstatný rozdíl jsem nepoznal. Používám tedy slunečnicový olej. Velkou (salátovou) lžicí naberu těsto, vložím na pánev a rozprostřu do šířky. Většinou se na pánev vejde asi tak 3 - 4 lžíce těsta. Pak už jen smažím "do zlatova" po obou stranách. vypada-to-jeste-lip.jpgSmaží se na střední stupeň a to proto, aby  byl bramborák propečený i uvnitř  a ne jen na povrchu. Čím se  smaží nižší, tím je pak  křupavější, takže je zase na vaší  volbě.

     Závěrečné poznámky jsou o  tom, že bramboráky dávám na  sebe a prokládám je útržky kuchyňských utěrek, aby se vysušil přebytečný olej. Dále je důležité také u smažení vydržet, regulovat neustále správnou teplotu a tím rychlost smažení a neodbíhat. Jinak je ve výsledku spálená černá hmota a plná kuchyně kouře. Ono totiž smažení tak po čtvrtém kousku přestává trochu bavit a sliny se už při tom sbíhají. jupi--prvni-je-krasne-do-zlatova.jpg

     Kreativitě se meze nekladou.  Lze zkusit bramborák dělat na keramické pánvi "na sucho", nebo v troubě a pod. Já jsem popsal postup, který vyhovuje mně. A úplně na závěr. Bramborák je výborný i studený (třeba druhý den) a samozřejmě s vychlazeným pivíčkem!

 

Seznam:

  • Brambory (asi 3/4 kg)
  • Hladká mouka (asi 80 g)
  • 1 celé vejce
  • Sůl, Majoránka, Pepř mletý
  • Česnek
  • Gothai (asi 10 Dg)
  • Olej na smažení
  • Kurkuma pro barvu