Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pštrosí vejce

     V zahraničí se toto jídlo také někdy nazývá Skotské vejce, ale nevím proč :-). Jídlo je opět velice jednoduché, ostatně jak je již tradicí těchto stránek s recepty na jídlo. Myslím, že nemá smysl nějak podrobně popisovat recept, protože je to vlastně sekaná či karbanátek dle vaší chuti. Nejprve ale musíme uvařit potřebný počet vajec na tvrdo. Správně uvařené vejce na tvrdo nemá kolem žloutku zelenkavý okraj (to je vejce tzv. už převařené). Vyzkoušený postup vaření vejce na tvrdo je tento:

  • Vejce vložíme ještě do studené vody a postupně zahříváme. Vejce pak nepopraskají. Vodu ani nesolíme, ani nepřidáváme olej.
  • Je vhodné, na tupé straně vejce propíchnout, unikne tak zevnitř vzduch což opět přispěje k tomu, aby vejce nepopraskala.
  • Vejce vaříme 8 min, počítáme od okamžiku, kdy se voda začala vařit. Nikdy ne déle! Chceme-li vejce na hniličku nebo případně na měkko, ubereme dvě či čtyři minuty.
  • Po uplynutí 8 minut vejce ihned zchladíme pod tekoucí vodou a poté necháme úplně vychladnout. Pak můžeme vejce oloupat (jde to snadno) a použít.

     Namícháme si z mletého masa (asi je nejlepší použít MIX) směs jako na karbanátek či sekanou a to dle vlastní chuti. Jen pro připomenutí:

Směs osolit, opepřit, přidat prolisovaný česnek a celé jedno až dvě vejce na drobno nakrájenou cibuli. Já přidávám i celý pepř a trochu majoránky. Přidám několik lžic hladké mouky a strouhanky (někdo raději používá nakrájené pečivo namočené v mléce). Vše dobře promíchat, směs by měla být spíše hustší.

     Poté tvoříme v dlani vlastní bochánky z placky směsi, do které dobře a důkladně zabalíme celé oloupané vařené vejce. Tyto bochánky se dají smažit v troubě, já ale raději smažím v kastrolu ve vyšší vrstvě oleje.

p2110009.jpg

     Na talíři vejce rozkrojíme, aby vynikla struktura a jako příloha je vhodná brkaše omaštěná přepuštěným máslem s cibulkou. Doplním okurkou a už lze jen popřát dobrou chuť.