Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vinná klobása trochu jinak

Bílá vinná klobása, nabízená v masných obchodech v téměř nekonečné délce, je trochu zvláštním druhem uzeniny. Její chuť je velmi jemná, vyrábí se z vepřového a hovězího, výjimečně telecího masa, bílého vína, světlého pečiva a kromě soli je velmi mírně dochucována kořením. Tato klobása není nijak tepelně upravená, což znamená, že není ani vařená, ani uzená. To však snižuje její trvanlivost a proto je považována za zimní uzeninu a svou oblibu získala především jako doplněk vánočního menu. Nic však nebrání tomu, abychom si z ní připravili chutné jídlo i mimo vánoční období.

Vinná klobása jako hlavní chod

Vinné klobásy kupujeme spíše na délku než na váhu, takže podle množství strávníků volíme množství klobásy tak, abychom měli dostatečné porce. Doma si klobásu rozdělíme na potřebné porce, které většinou stáčíme kolem dokola do spirály neboli do tvaru šneka. Místo, kde budeme klobásu dělit, nejdříve trochu zkroutíme, pak teprve odřízneme porce. Klobásová hmota potom při pečení nevytéká. Aby se při tepelné úpravě porce nerozvinuly, zajistíme je jehlou nebo špejlí. Takto připravené klobásy můžeme péct, opékat, grilovat, zapékat nebo smažit. Kromě toho můžeme z klobásové hmoty připravovat teplé pomazánky a zavářky do polévky nebo ji použít do nádivek. Já doporučím i trochu neobvyklou úpravu - klobása s paprikou a bobkovým listem.

Pečená vinná klobása

Pečení je velmi jednoduchá a téměř bezpracná příprava vinné klobásy jako hlavního chodu. Klobásu upravenou na porce vkládám do tukem vymazaného pekáčku nebo zapékací misky a nezakryté peču. Klobásy nesolím, ale pro zvýraznění chuti je můžu posypat kořením, jehož výběr zcela záleží na chuti. Jen nepatrně je podliji vodou. Místo vody můžu použít i pivo světlé či tmavé nebo víno. Peču je zhruba při 200°C, teplota záleží na typu trouby, ale klobásy by měly být opečené dočervena a s kůrčičkou. Během pečení je můžeme obrátit, aby byly upečené z obou stran.

Opékaná vinná klobása

Porce opět upravím osvědčeným způsobem. Před opékáním je můžu obalit v hladké mouce, do které lze přidat trochu koření, například mletou sladkou papriku. Porce klobásy pak opeču na horkém sádle nebo oleji po obou stranách do červena. Místo opékání můžeme bílou vinnou klobásu i grilovat pod domácím grilem.

Zapékaná vinná klobása

Jako každé zapékané jídlo poskytuje i vinná klobása velké množství variant. Zapékat ji můžeme jednoduše jen s cibulí, na leču, s hráškem, mrkví, kysaným zelím a další zeleninou. Zapékanou klobásu můžeme obměňovat sýrem, houbami, vejci nebo smetanou. Tyto různé suroviny můžeme ještě doplnit palačinkovým těstíčkem, bešamelem nebo některou připravenou nebo koupenou ostřejší omáčkou. Vinnou klobásu můžeme zapékat i s brambory, hodí se také rýže, pak už nemusíme připravovat přílohu. Do vymazaného pekáčku naskládám všechny suroviny k zapékání a připravené porce klobásy rovnám nahoru, aby se opekly. Při výběru surovin a jejich předběžné úpravě počítám s tím, že klobása nepotřebuje příliš času k tepelné úpravě. Vinná klobása v menších kouscích nebo její vytlačený a dochucený obsah se hodí také k zapékání v těstě. Nejrychlejší je listové těsto, ale vhodné je i kynuté těsto.

Smažená vinná klobása

Stočené porce klobásy obaluji buď v klasickém trojobalu nebo v těstíčku. Těstíčko může být libovolné, do vajec můžeme přidávat nejen mléko, ale i pivo nebo víno a část mouky můžeme nahradit jinou surovinou. Může to být jak strouhanka, tak různé lupínky s nimiž je obal křupavější. Do těstíčka lze také přidat sterilovaný hrášek, jemně nakrájené plátky žampionů, nastrouhaná jablka, česnek nebo zelené bylinky. Místo těstíčka z mouky si můžeme připravit těstíčko z brambor na způsob bramborákového těsta. Obalené porce smažím v horkém oleji do červena.

Vinná klobása trochu jinak

Klobásu stáčím tak, tak že mezi jednotlivé závity vkládám proužky papriky nebo kapie. Nejlépe vypadá, když střídám různé barvy a střídám p4130003.jpgs lístky  bobkového listu.   Takto stočený šnek pojistím propíchnutím jehly nebo špejle na   které udělám nožem špičku, pak to jde jednoduše propíchnout.   Připravený šnek klasicky opečem, já jej dávám péct do trouby   Vhirpool na talíř Crisps a to   na  18 min. Před pečením lze klobásu    lehounce poprášit  hladkou moukou a zastříknout zlehka olejem, obojí pro  vytvoření chutné   kůrky. 

 

p4130005.jpg    p4130007.jpg

 

Přílohy k vinné klobáse
K vinné klobáse se hodí především různě upravené brambory. Mohou to být jen vařené brambory, opékané nebo pečené brambory, bramborová kaše nebo bramborový salát. Brambory můžeme doplnit různě upravenou tatarskou omáčkou. K bramborám podáváme buď dušenou zeleninovou přílohu nebo zeleninový salát, já to mám rád také s vařeným zelím. Chuť hlavního chodu z vinné klobásy můžeme vylepšit tím, že ji při podávání přeléváme některou z rychle připravených teplých omáček, které budou ostřejší chuti. Tyto omáčky se hodí především k opékaným klobásám a nebo jen popuštěným máslem. Přílohová zelenina je chutná zejména grilovaná.