Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak bylo v lázních ve skutečnosti

22. 9. 2008
     Je neděle a já mám nástup do lázní. Mám tam být celý měsíc. Doma jsem všechno udělal co bylo třeba (vyprat, vyžehlit, zalít kytky, vynést odpadky, vyklidit ledničku a spoustu dalších věcí. Protože byl nástup do připraveného pokoje odpoledne od dvou hodin, mohl jsem vyjet z domova až v poledne. Cestou sice kolem Plzně lehounce sprchlo, ale jinak pohodová cesta. Trefil jsem i na první pokus k hotelu.
     Dostal jsem takový pokoj, jaký byl přislíben. Teprve rozhovorem s jinou pacientkou a jejím mužem jsem ocenil pohodlí a vybavení mého pokoje. Ona dáma si dost stěžovala, já naopak.   Po zaparkování auta a ubytování jsem vybalil všechny dovezené věci. Počasí zatím nepřeje, ale jistě se najde chvilka na procházku po městě. Večeře byla formou samoobsluhy a byla dobrá. Zítra mám už napsanou suchou uhličitou koupel a pak pohovor u lékařky, která by mi měla předepsat další kůry.
      Přidávám alespoň dva obrázky z přiděleného pokoje, více je ve fotogalerii.

Obrazek Obrazek
 

Původně jsem si myslel, že budu psát pravdielně denně, ale je to celý měsíc a to bych asi ani nevydržel, ani by to stejně neměl kdo číst. A tak tedy nyní je už po lázních, už jsem zase doma a zpětně napíši jen pár postřehů.

     Pokoj jsem dostal pěkný a byl jsem s ním po celou dobu pobytu spokojený. Pokojské se staraly vzorně. Každé tři dny se měnilo ložní prádlo, ručníky podle vlastního uvážení. Měl jsem štěstí i na sousedy, nikdo mě nijak po celou dobu nerušil. Výhled z balkonku byl pěkný. Pokoj měl dokonce i klimatizaci. Topení mírně hřálo a dalo se tak v případě potřeby přitopit. Vytelefonoval jsem si, že na pokoji bude přípojka pro internet. Televize ve špatném počasí vypadávala ze signálu, ale to snad byla jediná vada na kráse. Koupelna byla pěkně a vkusně zařízená s velkým zrcadlem. Pokoj byl navíc velice šikovně umístěn, takže to bylo kousek na procedury, do bazénu ale i na druhou stranu do restaurace a na bar. Prostě spojkojenost. Navíc ve fotogalerii je více obrázků, které o situaci vypovídají.
    Obrazek Z předepsaných procedur paní primařkou, jsem si oblíbil některé. Zejména suchou uhličitou lázeň i uhličité koupele ve vaně s následným relaxem. Inhalace a slatiné obklady byly také příjemné. Od druhého týdne jsem se také začal těšit na masáže zad a dolních končetin. Moc jsem naopak nemiloval dýchací cvičení, individuální tělocvik a cvičení v bazénu. Nepodceňuji jejich význam a dobrý vliv na tělo a kondici, ale příjemné mi moc nebyly. Bazén, pára, vířivka a turecké lázně byly kdykoliv k dispozici.
     Po prvním týdnu jsem byl jako zmlácený, bolel mne celý člověk. Druhý týden už jsem věděl co mne čeká a tak to bylo lepší. Třetí týden jsem se už na jednotlivé procedury těšil a poslední týden to byla brnkačka a těšil jsem se už domů. Protože jsem se domluvil s bráchou, který mi ochotně zajel domů vše zkontrolovat a zalít kytky, nemusel jsem z lázní jezdit za celý měsíc domů. Víkendy jsem trávil odpočinkem a malými výlety po okolí. Také procedury byly všechny na hotelu a nemuselo se za nimi nikam jinam trmácet. Výjímkou bylo zásobování předepsaným  pramenem na pití. Měl jsem krásně udělaný rozpis, takže jsem většinou končil v poledne a odpoledne jsem měl volno. V sobotu ráno to byla jedna až dvě krátké věci a pak už byl zbytek soboty a celá neděle volno. Se sestřičkama i ostatním personálem nebyl absolutně žádný problém a brzo jsem se s nimi zkamarádil. Byli všichni rádi za nějaké to normální, příjemné slovo česky. Nezmínil jsem se, že odhadem 80% hostů hotelu byli zahraniční hosté. Týden od týdne to bylo mírně jiné, převažovali však z počátku hosté z Ruska a v druhé polovině zase Němci. Nebylo s nimi vždy jednoduché pořízení a personál měl někdy svatou trpělivost s jejich rozmary.
     Po celou dobu pobytu byl k dispozici nepřetržitě zdravotní dohled na místní ošetřovně. Každý týden jsem byl pozván na prohlídku a pohovor k paní primářce.
     Dá se napsat, že skoro po celou dobu pobytu bylo i příjemné počasí. Byl to takový příjemný teplý konec léta a začátek podzimu. V Mariánkách se vyskytují  v parku převážně listnaté stromy a ty vytvářely v podzimním slunci překrásnou atmosféru svými barevnými listy. Jakákoliv slova by byla v této souvislosti zbytečná, něco z této jedinečné atmosféry je snad cítit z fotografií ve fotogalerii. Pokud tedy vyjímečně nepršelo, denně jsem chodil na procházky po městě. Vyjel jsem si i na nějaké výlety autem na nedaleká místa. Nádherný výlet byl za krásného podzimního slunce do nedalekého zámku Kynžvart. Zámek i okolí je překrásně upravené a po rekonstrukci. Pěkný byl také výlet do zajímavého místa Boheminium, kde jsou soustředěny na malém prostoru pěkné, ale hlavně věrné modely význačných památek republiky. Písecký most, lednický minaret, moravské vinné sklepy řada hradů a zámků, zajímavá nejrůznější místa. Třikrát jsem se také byl nadýchat vzduchu v nedalekém lese a dovezl jsem si domů celý pytlík nasušených hub. ObrazekPocoural jsem místní kostely i další památky, dokonce jsem byl i dvakrát na zdejším hřbitově a našel jsem i hrob naší vzdálené příbuzné. Celé to byl úžasný odpočinek. Krásně jsem si vyvětral hlavu a vyčistil mozek. Sám jsem v nějaký podstatnější výsledek nevěřil, ale bylo na první pohled zřejmé. Jednak jsem subjektivně cítil zlepšení v řadě oblastí, zejména zlepšené dýchání a zlepšení v kondici a pak objektivně nad výsledky laboratorního vyšetření po třech týdnech po návratu nadšeně hýkal můj lékař v DIA poradně při pravidelné kontrole mého zdravotního stavu. V práci mi také na rovinu říkají, že mě v těch lázních předělali k lepšímu. Nerozčiluji se, jsem klidnější, usměvavější a celkově v pohodě. Jak mi to dlouho vydrží ovšem nevím.
     Nerad zmiňuji finanční stránku jakékoliv záležitosti, ale nyní se tomu nebudu vyhýbat. Byl jsem na svém prvním pobytu v lázních coby pacient. Chtěl jsem si to tedy maximálně užít a tak jsem si připlatil za péči a luxus. Hotel byl pohodlný a již zmíněná ne nepodstatná výhoda veškerého balneoprovozu pod jednou střechou je důležitá. Za ubytování, stravu a procedůry pojišťovna zaplatila za ten měsíc 120 tisíc. Já jsem pak za nadstandard (píši o tom v úvodníku) zaplatil dalších 20 tisíc ze svého. Nelituji, mělo to svůj význam. Budu však přemýšlet, jak si takový pobyt třeba ale na kratší dobu a ve skromnějších podmínkách, příští rok zopakovat.
 Mělo by to určitě význam.

 

Náhledy fotografií ze složky Obrázky z lázní 2008

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář