Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příspěvky do blogu v roce 2009

4. 12. 2009

 

 • KOUŘENÍ  tak se mi vůbec nelíbí, jak moc ženských (spíše holek) kouří a to i na veřejnosti. Kolikrát jdu do práce a cestou napočítám tak v průměru 3-6 ženských s cigaretou, chlap většinou žádný, vyjímečně tak 1-2.
 • SLUCHÁTKA  v autobusu, kterým jezdím denně do práce a z práce většinou mladí lidé mají sluchátka v uších. V tom jednom nenabitým autobusu je to i 10 lidí, kteří to mají zastrčené v uších. Asi je to nová móda a musí to mít každý, kdo chce být IN. Já jsem holt tvrdošíjně ale OUT.
 • KAPUCE  tak jako baby nosí protisluncové brýle i třeba i když slunce nesvítí - je to módní, tak zase pubiši chodí i jedou v MHD a mají na hlavě nasazenou kapuci. Asi jsem staromódní, já to nějak nechápu i když jsem jednou vyslechnul přednášku nějaké psychiatričky, která to vysvětlovala snahou o uzavření si prostoru jen pro sebe a na ostatní kašlat.
 • PROSTĚ  sledoval jsem pro zajímavost, které české slovo se používá nejčastěji. Bývalo to kdysi slovo VOLE. Dnes by se nabízelo několik i slušných slov a výrazů. Velice často je používaná odpověď na jakoukoliv otázku "Přesně tak".  Suvereně však vede slovo PROSTĚ. Nemůžu si pomoci omezená slovní zásoba je pro mne znamením duševní slabosti takovéhoto jedince.
 • KAMERY  když se jen trošku zadíváte kolem sebe a to téměř kdekoliv, tak napočítáte spoustu kamer, které vás stále sledují. Nedávno byl o tom i pořad v TV. Na rušné pražské ulici Na příkopech na poměrně krátkém úseku napočítali přes 50 kamer. U nás v paneláku se výbor SMJ (sdružení majitelů jednotek) rozhodl a nakoupil také kamery a nechal je instalovat. Tři jsou u schránek další jsou v každé výtahové kabině a bůhví kde jsou ještě nějaké. Kdo na to bude čučet, kde se to nahrává, kdo to archivuje a další otázky jsou neznámé. Prostě volné šmírování letí a člověk sám proti tomu nic nenadělá.
 • NOVOTVARY  některá slova, která vznikla jako novotvar jsou opravdu k smíchu. S tím se snoubí i směšná mluva třeba v TV, kdy je rozhovor většinou se starším člověkem a ten má snahu mluvit učeně. To se vyžadovalo za socialismu a u těch starších občanů to nějak zůstalo. Nepochopím, proč jim režiser neřekne ať mluví jak jim zobák narost. Ale zpět k novotvarům. Svého času mě pobavilo slovo, které je používáno ve zdravotnictví a sice slovo PROBAND. Později jsem zjistil, že toto slovo, které má kořeny v ruštině, je celkem zaužívané a docela běžně používané coby označení pro člověka - pokusného králíka. Tuhle jsem však byl na rentgenu a vedlejší místnost, odkud se expozice řídí měla na dveřích unikátní výraz OVLADOVNA. Na to už nemám co říci.
 • SKLOŇOVÁNÍ  a ještě jedna připomínka o češtině. Týká se hojně užívaného nešvaru, a k mé velké nelibosti i u inteligentních či veřejně činných osob, také i u některých moderátorů a pod. Jde mi o skloňování v případě, že podmětem je slovo v ženském rodu.                                                                           Příklad: "Byly tam děvčata" nebo "Byla tam děvčata" ?
 • KOMUNISMUS  naprosto bezvýhradně se o době již minulé hovoří jako o KOMUNISMU, za komunismu a pod. Netuším, proč se nikdo neohradí, že komunismus byl nějaký cíl, ke kterému se mělo teprve dospět a byl tady teprve SOCIALISMUS. Jak se v tom pak mají děcka, co to nezažila, vyznat?
 • GOURMET A GURMÁN nelíbí se mi, jak jsou obě slova zaměňována. Dokonce jsem četl i jakési rádoby odborné pojednání, že se rozdíly stírají a nějaké další bláboly o zaužívání a zbytečném puntičkářském lpění a t.d. Já se domnívám, že když chci říci černý, tak neříkám bílý a pod. Proto mi vadí a soukromě vedu válku se zaměňování obou výrazů. Např. když je časopis nabízen s titulem Gurmán. Tento výraz jednozněčně a nezaměnitelně znamená NENAŽRANÝ a nikdy nebude znamenat LABUŽNÍK, ať si to někdo přeje sebevíc. Zaměňování obou slov svědčí pouze o jediném a sice, že dotyčný je tupan.
 • ODBORNOST  mám v zaměstnání takový drobný problém. Mám odpovědnost za nějakou oblast, která vyžaduje určitou alespoň minimální znalost věci a odbornost. Stává se mi však v posledním období, že můj šéf mi nařizuje co a jak mám v té oblasti udělat, zařídit a nastavit. Mé námitky a případný nesouhlas v případech, kde jde o naprostou blbost a diletantismus, nebere v úvahu, ale nařizuje z pozice nadřízeného. Někdy rezignuji a říkám si, že mi to nestojí za to a do důchodu už nějak vydržím, někdy se hádám a je mi to stejně houby platné. Říká se pořekadlo "Dej člověku funkci a on vymyslí lejstro". Já jsem si ho lehce upravil a říkám si "Dej blbci funkci a on bude rozumět všemu". Vymyslel jsem a používám ještě jednu verzi řešení problému. Nechám si zadání úkolu dát písemně, třeba jen e-mailem, a pak toto zadání přesně splním. Pak se ovšem dotčení či dotčený nestačí divit. Bylo to však na příkaz šéfa, který jsem přesně splnil. Vím, že se takovému chování říká pěkně česky "Švejkování", ale účinnější zbraň jsem prozatím nenašel. Třeba mi ale někdo poradí.
 • KŠILTOVKA     před nějakým časem se řidiči báli aut, která řídila osoba v klobouku nebo která měla pod zadním oknem plato vajec. Když ještě k tomu tím autem byla stará nablejskaná škodověnka a vedle řidiče seděla korpulentní madam, bylo vše jasno. Každý pak rychle zbystřil pozornost ne o sto, ale o tisíc procent, jal se brzdit nebo se snažil spasit jiným způsobem. Takový sváteční řidič byl postrachem silnic. Jak se ale změnila doba, změnil se i vzhled nebezpečného řidiče. Dnes je hlavním poznávacím znamením kšiltovka na hlavě.  Velice často popis odpovídá postpubertálnímu mladíkovi často také se škodověnkou, ale na níž je přišroubované obrovské přítlačné křídlo typu lopata na uhlí. Ale nemylte se. Velice často mají na hlavách kšiltovku a tomu odpovídající řidičské umění a chování i osoby starší i mnohem starší. Taky často tu kšiltovku nesundají i když už neřídí. I dále se ale chovají jako praví burani a vidláci.
 • VÝTAH A SLUŠNOST    několikrát jsem zde zmínil, že bydlím ve 13ti patrovém paneláku. Nejednou se mi stala následující situace. Naposledy předevčírem a proto jsem si na ni vzpomněl. Přicházím z venku ke vstupním dveřím. Odemknu a vidím, že za mnou dochází další osoba. V případě o kterém píši je to velice často mladá slečna. Vychovaně počkám v otevřených dveřích až dojde, aby nemusela sama štrachat klíče ode dveří v kabelce. Usmějeme se na sebe a ona dokonce někdy i poděkuje. Mám dobrý pocit ze své slušnosti. Rychle odemykám ještě poštovní schránku abych si vyzvedl došlou poštu a spěchám za slečnou, aby nemusela na mne dlouho čekat s výtahem. Avšak slečnu čekat ani nenapadlo. Vstoupila do přivolaného výtahu a s klidem ujela. Stačím jen za ní zavolat, že jí děkuji, že na mne počkala. Nevím jestli se v tu chvíli alespoň zastydí. Nejspíš asi ne, nikdy se totiž nějaká omluva zpět neozve. A kdyby se snad nedejbože výtah opět objevil v přízemí a slečna by se pro mne s omluvou vrátila, to bych asi dostal z toho infarkt. Výtah tedy ujel, usměv mi ze tváře taky zmizel a příště se asi budu hodně rozmýšlet, jestli někomu podržím dveře.
 • HŘBETY  ve zlaté éře gramofonových desek jsem si jednou na hřbetech obalů LP desek všimnul, že na některých obalech je nápis napsán opačně než na většině, tedy ze shora dolů. Když máte desky uloženy svisle a chcete si etikety přečíst, znamená to pak otáčení hlavy jednou tak a hned zase onak. Za chvíli vás z toho bolí za krkem. Na knihách tomu tak není. Na hřbetech obalů MC magnetofonových kazet tomu také často nebývá. Na hřbetech CD a DVD je to snad pravidlem, že dvakrát vedle sebe to nesmí být stejně. Na otázku proč tomu tak je, že to musí mít nějaký skrytý smysl, který mi byl zatajen, mi nikdo nikdy nedokázal odpovědět. Krucifix, tak už mi konečně někdo prozraďte, proč to je !?
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Replika to Lukik

(Gredy, 17. 1. 2010 21:15)

Děkuji Vám za vyjádření názoru. Dá se to chápat i tak, jak jste to napsal a vyjádřil. Dáma sice nemá povinnost čekat na starce (který evidentně bydlí ve stejném domu, když dámě otevřel a vybíral si schránku), nicméně mám trochu jiné představy o slušnosti a chování ke staršímu člověku. A nejednalo se o dámu, ale o postpubescentní začínající slečnu. :-)

Vytah

(Lukik, 17. 1. 2010 20:22)

Nic ve zlem, ale slecna mela recht. Dama nema povinnost cekat u vytahu na neznameho starsiho muze, pokud se ovsem nejedna o zjevne bezmocneho starce, ktery potrebuje rychle usednout. Predpokladam, ze to neni Vas pripad, a preju Vam, aby jeste dlouho nebyl a holky Vam jako nebezpecne svarnemu neznamemu pro jistotu ujizdely.