Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příspěvky do blogu v roce 2012

4. 2. 2012
  • Veselé vánoce a šťastný nový rok 2013 ?

      Za několik málo dnů jsou vánoce a Štědrý den. Jaký je ten konec roku 2012?

     V rádiu, tisku, ale hlavně v televizi jsme denodenně masírováni reklamamy všeho druhu, zejména však ale všelijakými zaručenými zdravotními přípravky a doplňky stravy, bez kterých zřejmě jara příštího roku nedožijeme. Reklamy v televizi jsou delší a je jich v každém pořadu mnohem více než bývalo ještě před nějakým časem. Nikdo vám o tom neřekl? V programu TV najdete čas, kdy ten který pořad začíná, tedy začít by měl. Nejprve je ale nutné vyposlechnout přibližně deset minut reklam. Proč nemůže být v programu napsaný čas, kdy skutečně pořad začíná (a pak ať si jsou reklamy třeba čtvrt hodiny), to mi hlava nebere a nikdo to neřeší (k čemu je Rada pro T a R vysílání?).

     Příští rok se zdražuje elektrika, topení, plyn (ten naštěstí nemám), voda. A nesnažte se proboha, chtít pochopit, proč se třeba zdražuje ta elektrika, když je to přeci jasný, že je to kvůli několika ekologicky myslícím lidem, kteří si pořídili sluneční kolektory a přebytky přidávají do el.sítě.  Když jdete do obchodu s potravinami ne denně, ale jednou za čas, tak nejlépe vidíte, jak nenápadně, plíživě, ale výrazně potraviny zdražují. A ještě je třeba říci, že žereme za draho samé "sračky" a nikdo s tím není schopen nic udělat. Chyba je přeci vaše, že jste si nepřečetli pidi nápis čokoládový krém a ne čokoláda, máslový krém a ne máslo, ... Že vám o tom nikdo neřekl? Salámy a uzeniny jsou vesměs nacpané tzv. separátem. Nechtějte vědět a vidět o co se jedná. Zeptejte se ale těch starších lidí, jak chutnal kdysi za totáče uherák, čabajka nebo třeba jen obyčejný salám Junior. Žiji v Praze. Před koncem roku tady ROPID naprosto nesmyslně upravil linky a JŘ. Není síly, která by to změnila. Začátkem příštího roku mají být volby na prezidenta. Ještě to sice není jisté, ale zřejmě budou, a pokud ne, tak by se jen posunuly z důvodů nějakých nepodstatných stížností.  U studentů celkem jednoznačně vyhrává potetovaný exot Franc. Říkáte si recese? Ale hodně nebezpečná recese. A když už jsem u politiky tak je to opravdu všechno na zvracení. Aféra s Peakovou, která několik hodin po svém uvedení do nové funkce ministrině na MO povyhazovala každého, kdo se jí nezdál dost Lidem. A nic se nestalo a nic se ani nestane, vlak jede dál. Karieristka sedí pevně v křesle ministerstva, kterému absolutně nerozumí a rozumět nikdy nebude. A dál. Poslanci udělali pokus jak si zvýšit plat, když se jim podařilo ho ostatním lidem snížit. Sice jim to nevyšlo, ale nebylo to jejich poslední slovo. Co asi přinesou v příštím roce zvýšené daně? Nějaká ta jídla v poslanecké jídelně za hubičku, to je už pak přeci jen prkotina. Honosné, postavené domy za náhrady, které by se měly logicky čerpat nebo nevyčerpané vracet, imunita, ve světě nemající obdobu, jsou některé další malé, neřešené bonbónky našich poslanců. Stále si ještě myslíte, že máme vládu takovou, jakou si zasloužíme a co jsme si zvolili, to máme? Opravdu si to myslíte? Jak třeba může o něčem rozhodovat takový jistý pan Vidím, který nikdy nikde nepracoval nebo pan Benda a další ! Jak může významné funkce a křesla v parlamentu zastávat nějaká skupinka, která si říká Lidem a kterou nikdy nikdo nevolil !

     Existuje něco, čemu se říká průměrný plat. Mnohem zajímavější je však údaj, kolik lidí tento "průměr" má a kolik jich na něj nedosáhne. V kontextu s tím vás rozesmějí či rozpláčí (to podle nátury), zvěřejněné platy manažerů, ale i politiků, lékařů, právníků a několika dalších vybraných profesí. Ale důchodcům je třeba kohoutek přiškrtit aby si tolik nevyskakovali. Tak jim budeme valorizovat důchod jen třetinou než kolik by si zasloužili (dělá to necelou stovku na každého). Zpřísníme (rozuměj vesměs zrušíme) přidělování lázní. Zkomplikujeme přiznání příspěvků hendikepovaným chudákům a uděláme jim trochu problémy vydáváním Skaret, oni se pak snad uklidní a sklapnou.

     Nikdo není schopen v této zemi zatočit s cikánama, kteří nenmakají, ale okrádají nás ostatní o velké sociální dávky. Pokojně protestující skupina pár lidí, která měla na svých transparentech přesnou citaci emailu posílaného mezi příslušníky městské policie, za pobuřování textem na transparentech byli zadrženi a předvedeni. Ve společnosti vládne jen marazmus, skepse a touha urvat co nejvíce. Mým posledním šéfem byl nezkušený člověk, který něčemu rozumněl a něčemu ne. To není samozřejmě nic vyjímečného, ale on v tom čemu nerozumněl si nechal poradit jen od "svých" lidí a ne od lidí, kteří věci opravdu rozumněli. Když jsem po 40ti letech v rezortu raději dobrovolně odcházel do důchodu, na rozloučenou mi poslal mobilem SMS.

     Musím se podívat, kolik mi ještě zbývá volné kapacity na těchto svých stránkách, které si platím. Kdybych dál pokračoval, asi bych si kapacitu celou vyčerpal a tak skončil. Skončím tedy raději radou a přáním. Rada je tato: Choďte prosím všichni poctivě a důsledně ke všem volbám, protože sice se na ničem nic nezmění, ale nebudete moci nadávat nikomu jinému. Vždyť jste si to všechno zvolili sami a dobrovolně!

    A to přání?

     Šťastné a veselé vánoce a šťastný nový rok 2013!

 

  • Volby prezidenta

      Blíží se termín kdy budou občané poprvé volit samostatně prezidenta. I já se nad kandidáty zamýšlím. Mám už nějaké životní zkušennosti, něco jsem prožil a za mladých let i v politice. Můj současný postoj odpovídá spíše věku a nabytým zkušenostem. Velice sporadicky se zůčastňuji jakýchkoliv voleb. Zásadně odmítám všeobecně proklamovaný a šířený názor, že i když si člověk nemůže vybrat, měl by jít k volbám. Je to pak samozřejmě volba jednookého krále mezi slepými. A nebo mi to spíše přijde, že je jakákoliv volba lepší než aby, proboha, byli zvoleni komunisti. Ať to stojí co to stojí, ať jsou následky v dalším volebním období pro všechny sebehroznější a třeba i devastující ekonomiku, sociální zásady a pod.

     Kandidátů na prezidenta (těch s potřebnými hlasy) je dost a ještě víc je těch, co by zatím jen taky chtěli. I přesto si nemohu vybrat. Mám nutkavý pocit, že v naší vrcholné politice všeobecně chybí politické osobnosti. Takovou poslední personou, leč ale hodně kontroverzní, byl V. Havel. Dnes je z té svoloče a mixu Kalousků, Nečasů, Švarcenberků a dalších, skutečně na zvracení, k pláči to už dávno není.

      Přesto jsem si na výběr "svého" prezidenta našel jakýsi mustr. Nejprve vyřadím všechny ty, které jednoznačně odmítám. Snad mi jich potom ještě několik zbyde a u těch budu naopak hledat důvod, proč ho zvolit. To ale bude asi to nejtěžší a upřímně se obávám, že možná pro mne i neřešitelné. Zásadně se mi protiví podbízivost, servilnost, neschopnost, sebestřednost, nesoudnost a nepřiměřené sebevědomí, tedy vlastnosti, kterými více či méně oplývají všichni kandidáti bez rozdílu.

     Inu bude to těžké. Nicméně při pravomocech, které u nás má prezident to ale zase nebude tak zásadní. Nemyslím si, že by se něco zásadního změnilo, když se ukáže, že byl zvolen slepý a ne ten jednooký.

 

  • Jak jsem si naběhnul

      Existuje jedna mladá, sympatická paní, která napsala veleúspěšnou kuchařku. Kromě jiného také řídí svoji webovou stránku, kde je samozřejmě také diskuse. Několik roků jsem do této diskuse přihlášen a sporadicky se tam do nějakého tématu zapojím. Je to celkem jednoznačně spolek mamin, většinou s dětmi, které spolu klábosí "ženské" věci. Tvoří docela uzavřenou komunitu, řada z něch se osobně zná a navštěvuje. Je to takový malý rodiný podnik. Mé příspěvky byly téměř vždy jen k nějakým technickým otázkám či řešeným problémům.

     Poslední otázka byla na téma doporučení vhodného nového sporáku. Doporučoval jsem a snažil se vysvětlit výhody indukčního panelu nad sklo keramikou a plynem. Popsal jsem i princip, ale trochu primitivně a tak se v tom dala samozřejmě najít chyba. Na to reagovala jedna ze skalních a několikaletých účastnic této komunity. Její oprava mého textu mi však přišla docela povýšenecká a navíc její text byl přesnou citací jednoho článku z internetu. Pořád se ale nic nedělo. Odpověděla mi, že na internetu ona nic hledat nemusí, že se prodejem spotřebičů živí. Naběhnul jsem si a v dalším svém příspěvku jsem lehce ironicky ale myšleno nikoliv vážně, podotknul, že já se živím něčím smysluplnějším.

     Rozpoutal se malý hon na čarodějnice (tedy na mne) a to zejména ze strany jejich nejbližších známých a přátel. V můj prospěch nepomohl ani na závěr inkriominované věty připojený smajlík. Bylo to vzato vážně a byl jsem poučen o tom, že zdejší zvyklosti v diskuzi jsou jiné, že jsem se dopustil osobního útoku a dokonce mi bylo vyhrožováno pravidly diskuse a byl jsem poučován o smysluplnosti každé práce a takovou větu, by nedokázali říci ani prezidentovi a t.d.

     Pochopil jsem, že jsem se stal nechtěným vetřelcem této skoro rodiné diskuse, a nevhodně jsem zasáhl do jejich plků o dětičkách, úžasných manželech a dalších důležitých ženských věcech. Onu dotyčnou dámu, kterou jsem měl osočit a která se dle mého chovala "všechno znám, všechno vím, všude jsem byla a někde i dvakrát" jsem prostě špatně odhadl a neuvědomil jsem si, kdo že to všechno stojí při ní.

     Vše skončilo tím, že jsem dostal osobní mail oné zakladatelky a autorky kuchařky, kde mi poděkovala za mé příspěvky a oznámila, že se rozhodla příspěvky, kde se nehovořilo na dané téma mně i jiným smazat či promazat. Kvitoval jsem to, nicméně jsem udělal svá opatření. Ponechal jsem si sice možnost se do diskuze přihlásit a zapojit, ale s předsevzetím, že to využívat dál nebudu. Pochopil jsem, že jde opravdu o skoro uzavřenou komunitu a není tento s prominutím "slepičinec", pro mne vhodný.

     O nic víc nejde, jen jsem se potřeboval vypovídat

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář