Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stupidní slova útočí

22. 4. 2011

Těhule, dovyprodukovat, pivísko, kafčo, čauky, přítelka, mimísek.

Karbanátek se v hospodě podává jen jako meníčko. O dva stoly žádá osamělý štamgast o další "pivísko". Co lidi nutí, aby druhým říkali, že mají "smolíčka"? Proč nemůžete mít obyčejnou "smůlu"? Vadí vám slovo "lidičky"? Poděkujte zpěvačce Lucii Bílé, která se bez něj od poloviny 90. let neobešla v žádném rozhovoru.

Zdrobněliny a další stupidní výrazy uchvátily náš slovník Zdrobněliny tu byly odjakživa, jen je dnes nadužíváme i v situacích, kdy se to absolutně nehodí.

Stupidně může působit mluva puberťáků, ale ta naštěstí vždy časem pomine. Horší je, když se nějaký jev stane dlouhodobým trendem. Vydesignovat, dovyprodukovat - to jsou výrazy, které nejčastěji uslyšíte v kancelářích.

Proč zdrobněliny používáme a jak se s invazí stupidit smiřují jazykovědci?

Třeba proto, že lidé rádi používají cizí slova, aby vypadali zajímavě, ale chtějí zachovat slovesnou dokonavost, a tak s pomocí předpon patlají nesmysly. Věta "přestavěl jsem si nábytek v pokoji" bohužel nezní tak "vymazleně" jako "vydesignovat pokojíček".

Některým, hlavně začátečníkům a také primitivům, se to líbí. Připadají si zajímavější. Připadají si, že používáním těchto slov patří do sekty zasvěcených, kteří vědí, jak se správně mluví, je v tom i ona zmíněná okatost, stavění se na odiv, vytahování se.

Slova mohou velmi snadno sloužit i k exhibici. Někdy se předvádí i určitý druh světáctví. Když kulturní redaktor Pavel Anděl na ČT2 kdysi vyslovil ‚To jsou takový ty loubadžitový filmy‘, tak z něj přímo sálala hraná ležérnost s trochou předvedení se toho, že on ví, co znamená ‚low budget‘.

 

Některé odstrašující případy:

First Contact Manager,  je označení pro vrátného.

Nebo  "to byl džouk ", namísto mezi mládeží hodně používaného "to byl  vtip ".

 

"Čusík človíčkové, tak jsem čeknula tenhle článeček a mocinky ho lajkuju.. Si ho hodím na fejs a písnu kámíkům přes ajsko.. Včera byla kalbička, tak teď je kafíčko a já to musím nějak zprocesovat všecinko.. Nahodím telku, až dopíšu tenhle vymazlenej textík.. Odpoledne možná půjdu šopovat v nějakých těch slevičkách, víte jak.. Aha, já nemám many, tak to je smolíček.. A to vypadalo polední meníčko sousední hospůdky tak ňamkově.. I to pivíčko by bylo úpe super, víte jak.. A ještě si musím dobít mobílek prostě, mýho techno miláška, abych napsala manžovi, že jo. Mám na něj prosbičku, na srdíčko moje, aby šopnul šampíčko na večer.. Než půjdeme spinkat, dáme sexíček.. K večeři stejčík, k telce čokošku.. Mňamky :-)"

Ještě nám tu chybí Tomiovo "jako jo" za každou druhou větou. Snad největší paskvil co jsem slyšel byl ale VOVOCNEJ ČAJ .

A taky:

mítik, office manager, vykomunikovat, tajming, flipčárt, brejnstormin,  outsourcovat, pajplaj, zprocesovat, čelenž, leverydžovat, a stovky podobných, které se dnes používají .

Nejstupidnější slovo, bohužel docela hojně používané a dost dobře neodůvodnitelné je NEROM. Pokud nechápete, tak je to opak označení ROM  pro příslušníka jednoho etnika, čili je to jinak řečeno GADŽO.

Jeden ze zásadních odstrašujících příkladů je pořad na Primě "Prostřeno" a k tomu na internetu příslušná diskuse. Zde účastníky a uživateli používané názvy jídel a potravin, neustálé zdrobněliny a neznalost výslovnosti je něco, co snad jinde nemá obdoby. Jo, a zde často používané slovo, které mnoha "primitivním" diskutérům připadá zřejmě světově, je slovo "sebestředný".

Dočetl jsem se ale také i to, že dnešní mladá a současná generace nejen uvedený výrazivo používá, ale ani jí to nevadí a v podstatě nechápe, proč to někomu vadí. Pokud to opravdu někomu vadí, je brán jako nerudný důchodce. Musím se přiznat, že v tomto případě já skutečně nerudný důchodce jsem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář