Jdi na obsah Jdi na menu
 


PROČ GREDY ?

Někteří, zejména ti, kteří mě znají, si říkají "Proč Gredy?"

Poměrně často toto slovo či jméno používám coby nick nebo login. Není to ale má přezdívka a jako přezdívku ji v životě nepoužívám. Je to slovo, které jsem si kdysi vymyslel a které se ke mně nějakým způsobem váže.
Vymyslel jsem si to kdysi, když jsem se v době studií na vysoké škole věnoval i svému tehdejšímu koníčku a to byla populární hudba a její pouštění z desek na zábavách. Začalo se tomu tehdy říkat diskotéka a pouštěči desek "diskdžokej". Abych ale neměl moc problémů s vedením školy či fakulty, alespoň trochu jsem se maskoval za převlek, tmavé lenonky a dokonce jsem měl i od přítelkyně sehnanou paruku s delšími vlasy (jednou jsem ji půjčil své švagrové ta mi ji bez optání a dovolení ostříhala a "upravila" - dodnes jsem jí to neodpustil ). Nechtěl jsem ale, aby bylo na plakátech uvedeno mé skutečné jméno a také to ani nebylo tehdy v módě. Tak jsem dlouho přemýšlel a vybíral jaké jméno jiné či přezdívku zvolit. Pochopitelně to mělo znít v souladu s dobou (psal se rok asi tak 1971-2) pokud možno anglicky. Vybíral jsem dlouho, až jsem našel slovo greedy, které znamená hladový, nenažraný až lačný. Znělo mi to i dostatečně jadrně při vyslovení, bylo to krátké, jednoduché a zapamatovatelné. Ještě jsem to pro jistotu upravil vynecháním jednoho e. A tak z výslovnosti grídy bylo gredy a to se mi zdálo už docela přijatelné.
Více jsem od dob studií, což je už nějaká ta desítka let, toto slovo nepoužil. Až přišla éra internetu a bylo najednou potřeba zvolit nějaké loginy, nicky a pod. Vzpomněl jsem si na své kdysi vymyšlené slovo. Vyhovovalo mi, že nikdo vlastně neví co to znamená a neví ani proč jsem si vybral a zvolil zrovna toto slovo. A mimochodem, emailová adresa, kde použiji své pravé jméno, je jednou z největších blbostí.

A to je tedy historie slova GREDY.