Jdi na obsah Jdi na menu
 


Klimatizace

1. 9. 2010

     Ve svém blogu z roku 2010 se zmiňuji o rozhodnutí opatřit si do mého panelákového bytu klimatizaci. Vím, je to poněkud nestandartní doplněk bytu v paneláku, ale  dospěl jsem k tomu  po řadě krušných roků. Tím rozhodujícím momentem, který vše uspíšil byla jednak letošní tropická vedra, která se určitě zase budou další roky opakovat a pak blížící se můj odchod do důchodu. To znamená, že budu převážný čas celého dne trávit v bytě, zatímco dnes uteču přes den do práce a trpím až navečer po příchodu z práce domů.

     Výběr firmy a vlastního výrobku nebyl úplně jednoduchý. Nakonec mi zbyly firmy dvě a jejich nabídky jsem porovnal. Nerozhodovala pouze cena klimy, ale i cena montáže, rychlost, servis a podobně. Po výběru firmy jsem dále konzultoval a upřesňoval vlastní výrobek. Zvítězila klima od firmy LG a sice ve speciálním provedení pro byt a hlavně s inverterovým motorem. Klima umí samozřejmě kromě chlazení i přitopit, má plazmový filtr, filtruje vzduch, může třeba jen fungovat jako ventilátor. Je abnormálně tichá s jednoduchou obsluhou i jednoduchým ošetřováním a rozpětí má od 15 do 30 st.C.

     Z instalace jsem měl trochu obavy, zejména když šéf změnil čas montáže až na pátou odpoledne. Věděl jsem, že je potřeba prorazit v panelu díru o průměru přibližně 5 cm. Byl to teda pěknej rámus a s malými občasnými přestávkami trval něco přes půl hodiny. Vrtání příklepovkou několik děr pak už byla proti tomu brnkačka.

p8030043.jpg p8030044.jpg

 

           Dva mladíci, kteří montáž prováděli se mi snažili vyjít pokud možno v mých přáních vstříc a také se docela úspěšně snažili co nejvíc po osobě průběžně uklízet. S výsledkem jsem byl spokojen. Klimatizace prozatím funguje bez problémů. Zatím se učím umět pootocene-p8040050.jpgužívat nejčastější režimy a nastavení tak, abych nemusel nahlížet do návodu.    Už to docela zvládám a jak chlazení, tak v těchto dnech i "přitopení" si moc pochvaluji. Jsem rad a myslím, že budu v dalším období ještě    víc  rád, že jsem si tuhle věc pořídil. Z venku umístění vnější jednotky vzhled   paneláku nijak nenarušuje. Vymyslel jsem a využil zdi, která částečně souvisí se společným balkonem. Já sám u bytu balkon totiž  nemám, to by pak bylo vše ještě jednodušší. Protože se nemění dispozice bytu a nejsou to významné změny a stavební úpravy, není potřeba nějaké oznamování či povolování.

      V bytě je chládek nebo příjemné teplíčko a díky inverteru to nebude ani moc stát. Takže doporučení všem, kteří tak jako já dříve lamentovali nad zoufalou situací v malých bytech, kdy nelze vytvořit okny průvan a není  žádný příjemný pokoj, kam by se dalo zalézt.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dotaz

(Jana, 4. 8. 2015 16:22)

Dobrý den,
přemýšlíme delší dobu o něčem podobném. Můžu se Vás zeptat, na kolik Vás investice do klimatizační jednotky přišla?
Díky
Jana